Dziewczynka w trampkach / Wadjda (2012)

By 12:15
,,Filmowe piątki'' to nowa akcja organizowana przez naszego bloga. Postanowiłyśmy podzielić się z Wami naszymi wrażeniami po obejrzanych filmach. Oglądanie filmów jest moją drugą pasją tuż po książkach, więc z chęcią przedstawię Wam pozycje ''must watch'' oraz te przeciwne. Nie zabraknie także moich ulubionych seriali. :) Mam nadzieję, że współautorka bloga od czasu do czasu doda coś od siebie, jednak jej czas tymczasowo wydzielony został na książki i buszowanie po internetowych sklepach. :) Co mogę jeszcze dodać? Recenzje ukazywać się będą w każdy piątek, aż do wyczerpania materiału (mam nadzieję, że nigdy to nie nastąpi). Serdecznie zapraszam Was do odwiedzania naszego bloga i dzielenia się własnymi wrażeniami po obejrzeniu tych filmów.

***Źródło

  "Dziewczynka w trampkach" z całą pewnością brzmi dość tajemniczo. Może trochę mniej niż oryginalny tytuł ,,Wadjda", ale z całą pewnością narzuca nam pewne myśli, dotyczące tego jaki może to być film. Film o polityce w Arabii Saudyjskiej, o roli kobiet w społeczeństwie, albo o samym życiu codziennym normalnego obywatela Arabii Saudyjskiej. Kto by pomyślał, że film faktycznie skupia się w całości na pewnej dziesięciolatce, która miała własne poglądy, własny świat i co najważniejsze... Uwielbiała chodzić w trampkach.


Źródło

  Wadjda ma 10 lat i mieszka w Arabii Saudyjskiej. Uwielbia chodzić w trampkach, nie lubi zasłaniać głowy, przyjaźni się z chłopcem i chce bawić się jak chłopcy przez co wszyscy uznają ją za buntowniczkę. Jej marzeniem jest posiadanie roweru, by móc ścigać się ze swoim przyjacielem, jednakże w jej kraju kobiety nie mogą prowadzić pojazdów. Wadjda jest niezwykle uparta i za wszelką cenę dąży do swojego celu, nie przejmując się opiniami innych. Postanawia nawet wziąć udział w konkursie recytacji wersetów Koranu, by zdobyć pieniądze na kupno roweru.


Źródło

  W tym samy czasie, gdy dziewczynka chodzi do szkoły, uczy się do konkursu i marzy o rowerze, poznajemy losy jej matki, która również nie ma łatwego życia. Przez zakaz jazdy samochodem musi znosić nieprzyjemnego kierowcę. Jej mąż zastanawia się nad możliwością wzięcia drugiej żony, gdyż ta nie może urodzić mu syna. Widzimy jak wiele bólu przynosi to matce głównej bohaterki, która bardzo kocha swojego męża. Możliwe, że te wszystkie emocje i problemy kobiet możemy zobaczyć dzięki temu, iż za kamerą stoi pierwsza w historii Arabii Saudyjskiej kobieta reżyserka.


Źródło

  Mimo ciężkiej tematyki i dość smutnym wydarzeniom "Dziewczynka w trampkach"  nie jest ponurym filmem. Dzięki pokazaniu wszystkiego z punktu widzenia zbuntowanej dziesięciolatki, można trochę się pośmiać. Wadjda jest bardzo wygadana i wesoła. Można to zobaczyć na przykład, gdy dziewczynka odwiedza sklep z zabawkami i dyskutuje z sprzedawcą.


Źródło

  Podczas seansu doświadczyłam rozbawienia i wzruszenia, gdyż samo zakończenie filmu było dość poruszające. Można było doświadczyć skrajnych emocji, gdyż z jednej strony film miał dobre zakończenie, a z drugiej złe. Wszystko zależało od tego, z punktu jakiej postaci na niego spojrzymy.  


~.~

Ktoś widział może ten film? Albo chce zobaczyć? :))

You Might Also Like

8 komentarze

 1. Nie wiem, nie przekonuje mnie ten film ale w gruncie może okazać się ciekawy. :) Jak mi się będzie nudzić to może obejrzę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zobaczyć :) Mnie też on na początku nie przekonywał

   Usuń
 2. Ja chętnie obejrzę ;) ,,Dziewczynka w trampkach" brzmi jak naprawdę interesujący film.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie są to moje klimaty, ale dla tego filmu zrobiłabym wyjątek. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie widziałam, ale może to zmienię:)

  OdpowiedzUsuń