Wybranki fortuny - Tara Hyland

By 11:35


Wybranki fortuny - Tara Hyland
źródło okładki: Merlin.pl, 2011

RECENZJA


Po ,,Wybranki fortuny'' sięgnęłam zaciekawiona opisem i okładką. Nie przepadam za książkami o takiej tematyce, więc nie byłam przekonana, co do tej książki. Pozytywne recenzje umocniły mnie w moich chęciach i ostatecznie zabrałam się za jej czytanie. I wcale nie żałowałam.

Piętnastoletnia Caitlin zostaje sierotą, tuż po tym, jak jej matka umiera. Wydawało jej się, że zostanie już sama, jednak wtedy jej mama zdradziła jej pewien sekret, który całkowicie odmienił życie nastolatki. Dziewczyna dowiaduje się o swoim ojcu, który wcale nie umarł, lecz wciąż żyje i ma się dobrze. Jest bogaty i stoi na czele domu mody Melville. Caitlin postanowiła go odnaleźć i w tym celu udała się do Anglii. Planowała zamieszkać wraz z nową rodziną, składającą się z macochy, dwóch sióstr i ojca.
Przenosimy się w przyszłość o półtorej dekady. Znowu możemy śledzić losy Caitlin i jej zmagania w całkiem innym świecie. Dziewczyna wraz ze swoimi siostrami zostaje rozrzucona po całym świecie, aby każda z sióstr mogła odnaleźć swój pomysł na życie, choć z jego realizacją bywało różnie. Elizabeth, najstarsza z dziewczyn, pracowała w koncernie ojca, ukończyła Cambridge i rozpoczęła karierę w imperium Melville'a. Caitlin, która miała problemy z aklimatyzacją, zamieszkała w Paryżu i związała się z Francuzem. Najmłodsza z sióstr, Amber, miała największe problemy z przystosowaniem się do życia w społeczeństwie, została wyrzucona z kilku szkół i ostatecznie została modelką w Kalifornii, popadając w nałogi.
Jak potoczą się losy sióstr? Czy po latach uda im się połączyć siły, aby uratować imperium mody? Czy uda im się uratować własną rodzinę?

Ciekawostką w książce jest wystąpienie pewnej wariacji na temat baśni o Kopciuszku. Młoda irlandzka dziewczyna nagle dowiaduje się, że jej miejsce jest pośród bogactw. Jej życie zmienia się, gdy przenosi się do całkowicie innego świata, lecz ma z tym problem, ponieważ nie potrafi odnaleźć się pośród intryg i bezwzględności, które są widoczne na każdym kroku. Za to losy Caitlin odmieniają się gwałtownie i jako czuła artystka ma problem z nagłym odnalezieniem się w brutalnej rzeczywistości. Nie da się po prostu nie stanąć po jej stronie, gdy los tak brutalnie z niej szydzi, co chyba jest kolejną zbieżnością z baśnią.

Fabuła książki zdecydowanie będzie przemawiać do kobiet. Wątek miłosny, trzy siostry, no i imperium Melville. Książka jest pełna tajemnic, brutalności rzeczywistości, prawdy i więzi łączących siostry. Do tego dochodzą intrygi i manipulacje, które mają swoje miejsce w imperium, rządzonym przez kobiety, które robiły to za pośrednictwem mężczyzn. Wydaje mi się, że akcja biegnie w umiarkowanym tempie, jednak przy tej książce nie można się nudzić. Bohaterowie są dobrze nakreśleni. Idealnie możemy wczuć się w ich sytuacje.

,,Wybranki fortuny'' mogę polecić wszystkim kobietom oraz mężczyzną, którzy byliby zainteresowani taką tematyką. Po książkę można sięgnąć w każdym wieku, jednak z niektórych względów poleciłabym ją tylko młodzieży i dorosłym, ponieważ młodsi mogliby pewnych rzeczy nie zrozumieć. Miłość, zdrada, rozstanie, wybaczenie - to wszystko znajduje się w książce. Poza tym pomimo całych zawiłości i problemów książka ma pozytywne zakończenie. Nie chodzi o wygranie dzięki sprawiedliwości, odwadze czy determinacji, ale miłości.

Za książkę dziękuję wydawnictwu:

Współpraca

You Might Also Like

13 komentarze

 1. Ciebie zaciekawił opis i okładka, a mnie wręcz przeciwnie. Niestety nie ta tematyka... a okładka tym bardziej :D.

  Pozdrawiam!
  Melon

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie szkodzi :) Pozycja nie nadaje się dla każdego, no i nie jest pełna akcji. :) Mam nadzieję, że inne książki z naszej listy bardziej ci się spodobają :)

   Usuń
 2. Widzę coś dla siebie. :D Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam :) Na pewno ci się spodoba :)

   Usuń
 3. Raczej nie moje tematy, ale jednak brzmi ciekawie. Może kiedyś sięgnę, a by się sprawdzić w tej tematyce :-)

  Pozdrawiam Cieplutko!
  Sunrise

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na sprawdzenie się ta książka jest idealna :) Polecam i zachęcam :)

   Usuń
 4. Nie czuję zainteresowania tą książką, chociaż kto wie co mi go głowy strzeli za jakiś czas ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, wiem. Czasami musimy po prostu mieć chęci do przeczytania czegoś innego, niż to, co zawsze. :)

   Usuń
 5. Okładka wydaje się ciekawa i opis fabuły też. Taki nowoczesny Kopciuszek troche, a mam sentyment do Kopciuszka, więc czemu nie? Jeśli znajde w bibliotece to z chęcią przeczytam. : )

  OdpowiedzUsuń
 6. Fabuła zapowiada się ciekawie, ale okładka jest tak beznadziejna, że gdyby nie ty, to nie zwróciłabym uwagi na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co jak co, ale nic nie przebije kreatur z okładek Cassandry Clare :)

   Usuń